W grafice, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, pojawiają się przewidywania i prognozy, dotyczące tego, co w nadchodzącym roku będzie modne. W grafice trendy skupiają się na kolorystyce, stylach, kompozycji i fontach. Jakie zatem przewidujemy trendy graficzne na rok 2020?
1. Grafiki 3D
Specjaliści przewidują, że w tym roku duże uznanie publiczności zyskają grafiki 3D. Będziemy mogli je zobaczyć w brandingach, w social media, na plakatach i reklamach. Grafiki 3D to zdecydowany must have tego sezonu. Nie od dziś wiadomo, że ruchome obrazki klikają się najlepiej. Dlatego też w 2020 roku będziemy mogli zobaczyć wiele przykładów połączenia grafiki 3D i animacji. Będą one kolorowe, ciekawe, będą zachwycać i bawić odbiorców.

2. Monochrom
Monochrom to jeden z ciekawszych trendów, jakie zapowiadane są na ten rok. W tej koncepcji rezygnujemy z wielorakości kolorystycznej, ograniczając się do jednego, podstawowego koloru, z jakiego korzystać będzie nasza marka. Monochrom używany będzie we wszystkich obszarach marketingu, reklamy, projektowania brandingów czy stron internetowych. Twórcy będą budować w na jego podstawie nie tylko fragmenty projektów, ale też całe kompozycje.

3. Metaliczne akcenty
Metaliczny blask wraca do łask. Będziemy mogli go zobaczyć w projektach identyfikacji wizualnej, produktu czy jego opakowań. Te projekty będą skromne w swojej formie, ponieważ cała uwaga odbiorcy, tak czy inaczej, skupi się na metalicznych akcentach. A jak wszyscy wiemy barok i przepych w formie, są już dawno passe.

4. Brutalizm
W tym trendzie chodzi o uproszczenie. Minimalizm od lat rozpycha się łokciami i jest coraz chętniej wykorzystywany. Brutalizm jest nurtem, który mocno inspiruje się właśnie minimalizmem. Brutalizm polega na wykorzystaniu mocnych, wyrazistych barw i bezszeryfowych, jednoelementowych fontów. Jednak barwy nie łączą się ze sobą, używamy jednolitych teł i apli, a teksty nienaturalnie powiększamy.

5. Retro
W roku 2020 zauważymy też powrót do dawnej stylistyki, zaadaptowanej na dzisiejsze potrzeby. Ponownie będą nas zachwycać grafiki stylizowana na lata 50 czy 60. Nietypowe połączenia kolorów, fonty przypominające te odręcznie malowane tuszem oraz brak zahamowań co do formy przekazu. To to, co będziemy mogli podziwiać zarówno w projektach identyfikacji wizualnej, jak i w social media czy opakowaniach produktów.

6. Obłe kształty
W tym sezonie zrezygnujemy też z twardych linii i kształtów, które są sztywne i jasno określone. Zamiast tego wykorzystywane będą obłe, delikatne formy, przywodzące na myśl zwiewność, ruch i prostotę. Pozwoli to na wygładzenie formy i nadanie projektowi delikatności i zwiewności. Liquidy, bo tak nazywane są te kształty, będą wykorzystywane również w animacji, czy jako maski dla zdjęć i tekstu.

7. Maskowanie
Maskowanie tekstu i zdjęć nadal wygląda nowocześnie i wciąż będzie szeroko użytkowane. Styl ten pomaga osiągnąć minimalistyczny wygląd projektu, dodatkowo zostawiając niedopowiedzenia, które odbiorca może sam wypełnić.

8. Kolaże
W tym sezonie projektanci sięgną też po dawno już nieużytkowaną formę kolażu. Będziemy mogli zobaczyć wiele zdjęć połączonych z grafiką. Będzie to forma, która nie tylko będzie ciekawa w odbiorze, ale też zabawna i nieformalna. Będziemy mogli zobaczyć zdjęcia z dorysowanymi akcentami (tak zwanymi doodles), co pozwoli na rozszerzenie postrzegania produktu przez odbiorców marki. Doodle szeroko zawitają też w świecie animacji.

9. Proste ilustracje
Ilustracje używane są w projektowaniu od początku jego istnienia. Wykorzystywane są one jako medium, za pomocą którego przekazywane są kluczowe dla marki informacje. Bo jak wiadomo, obrazem prościej przykuć uwagę konsumenta niż tekstem. W tym sezonie największą popularnością będą cieszyć się proste, linearne ilustracje, z minimalną ilością szczegółów. Obranie takiej drogi, pozwoli projektantom na przekazanie informacji bez zbędnych artystycznych ozdobników.
