Jeszcze niedawno, przy tworzeniu reklam na Facebooku, budżetowanie ustalało się na poziomie zestawu reklam. Jednak od 1 września bieżącego roku, domyślną funkcją stało się budżetowanie na poziomie kampanii. Co to oznacza dla reklamodawców?
Od teraz to Facebook zadecyduje o tym, jak zostanie rozdzielony budżet pomiędzy poszczególne zestawy reklam i same reklamy. Facebook będzie monitorował skuteczność poszczególnych reklam i dystrybuował budżet pomiędzy te, które są najbardziej efektywne. Facebook wyłączy też całe zestawy reklam, które nie spełnią swojego pierwotnego założenia.
Skąd Facebook będzie wiedział, co użytkownik chce osiągnąć?
Tworząc kampanię należy zaznaczyć główny cel, jaki dana reklama ma spełnić. Samych celów jest kilkanaście, np. aktywność użytkowników, zwiększenie konwersji, czy przekierowanie ruchu na stronę internetową.

Od tej pory to Facebook będzie testował reklamy, grupy odbiorców i umiejscowienie, a następnie sprawdzał, które z nich odnoszą największy sukces przy najniższym koszcie. I to do nich przekieruje budżet.
Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Większa optymalizacja kampanii zaoszczędzi czas i pozwoli na prowadzenie większej ilości projektów jednocześnie. Dzięki temu rozwiązaniu tworzenie i optymalizacja kampanii staną się szybsze i prostsze.
Jednak nic nie jest idealne i to rozwiązanie też ma swoje wady. Po pierwsze utrata kontroli nad dystrybucją budżetu, przez co reklamodawca nie będzie w stanie w pełni kontrolować przepływu pieniędzy. Powstanie również konieczność tworzenia wielu kampanii targetowanych na ten sam cel, aby dotrzeć do różnych grup docelowych. Będzie to problematyczne zwłaszcza dla nowych reklamodawców, którzy nie orientują się w pełni, jak działa system reklamowy Facebooka.
Jak się odnaleźć w nowym systemie budżetowania?
Przygotowaliśmy 3 wskazówki, jak wykorzystać nową optymalizację budżetu i jak targetować reklamy, tak aby były jak najbardziej efektywne:
- Jeżeli zależy Ci na równomiernym rozłożeniu budżetu na poszczególne grupy docelowe, utwórz osobne, dedykowane kampanie zawierające po jednym zestawie reklam dla każdej z grup.
- W przypadku kiedy chcesz równomiernie rozłożyć budżet na poszczególne kreacje reklamowe, utwórz osobne kampanie z jednym zestawem reklam, w którym umieścisz po 1 reklamie. W przypadku kiedy dodasz większą ilość kreacji w jednym zestawie reklam, Facebook może błędnie zinterpretować dane, na podstawie ilości wyświetleń i w dłuższej perspektywie niekorzystnie rozdysponować budżet pomiędzy poszczególne reklamy.
- Wysoce skutecznym rozwiązaniem są testy porównawcze. Umożliwiają one sprawdzenie materiału reklamowego, jego umiejscowienia, grupy docelowej, czy strategii optymalizacji wyświetleń. W przypadku optymalizacji budżetu na poziomie kampanii, testy te dają możliwość najbardziej skutecznej i trafnej optymalizacji kosztów reklamy w serwisie.

Jak wiadomo, wszystkie zmiany mają swoje wady i zalety. W tym przypadku ciężko zdecydować, czy ta aktualizacja jest dobrym pomysłem, czy też nie. Wiemy na pewno, że dzięki niej korzystanie z Menadżera Reklam będzie prostsze i szybsze, jednak ciężko przewidzieć, jaki będzie miało to skutek w przypadku efektywności reklam. Czas pokaże, czy Facebook podjął decyzję dobrą dla swoich użytkowników.